Dołącz do czytelników
Brak wyników

Doradztwo zawodowe

4 lipca 2018

NR 15 (Marzec 2016)

Czas pod kontrolą: jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym

0 33

Chociaż mamy dostęp do wielu udogodnień – automatycznych sprzętów domowych, szybkich środków transportu, telefonów, internetu i innych wynalazków, które w założeniu miały pomóc zaoszczędzić nam czas i zmniejszyć ilość pracy, jesteśmy coraz bardziej zabiegani i zajęci różnymi obowiązkami. Aby wszystko ułożyć w zgraną całość, przydałaby się  jakaś supermoc, np. umiejętność efektywnego zarządzania czasem.

A raczej umiejętność zarządzania sobą w czasie. Ponieważ czas jest złożonym konstruktem – nie można go zatrzymać, nie można go spowolnić ani przyspieszyć. Jedyne, na co mamy wpływ, to sposób, w jaki go wykorzystujemy i co ze sobą robimy w danym czasie. Możemy więc mówić, że „nie mamy na nic czasu” albo że „czas przecieka nam przez palce”. Jedna i druga sytuacja zależy od tego, jak dobrze potrafimy rozplanować nasze sprawy. Dzisiaj wiele mówi się o zarządzaniu sobą w czasie 
w kontekście równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym. Popularna nazwa tego zagadnienia to work-life balance, która odnosi się do umiejętności takiego rozłożenia obowiązków w czasie, aby praca nie przysłaniała życia prywatnego (lub odwrotnie) i aby dana osoba nie popadła ani w pracoholizm ani w wypalenie zawodowe. W przypadku pracy nauczyciela obowiązki zawodowe przeplatają się z życiem osobistym np. w sytuacji, gdy trzeba sprawdzić prace domowe uczniów, przeprowadzić zebranie z rodzicami albo pojechać na wycieczkę klasową. Są to obowiązki często wykraczające poza godziny spędzone w szkole. Jednak i w takiej sytuacji można efektywnie rozplanować swoje zadania w czasie i znaleźć chwilę na inne czyności, w tym te najprzyjemniejsze. Aby zapanować nad czasem i świadomie go wykorzystywać, warto najpierw przeanalizować sposób, w jaki obecnie planuje się swój czas i w jakie pułapki pochłaniające kolejne minuty i godziny wpada się najczęściej. 

Na co poświęcam czas?

Często wrażenie, że nie mamy na coś czasu, jest złudne. Czas by się znalazł, natomiast okazuje się, że poświęcamy go na czynności, które praktycznie nic nie wnoszą do naszego życia, stwarzając poczucie braku czasu na te sensowniejsze możliwości. Takimi pochłaniaczami czasu może być, np. przerzucanie kanałów telewizyjnych czy notoryczne przeglądanie portali społecznościowych. Każdy może mieć inne pułapki czasowe. Aby móc je wyeliminować, obserwuj siebie i to co robisz przez okres min. trzech dni i zapisuj swoje spostrzeżenia – ile czasu ciągiem poświęcasz np. na obowiązki zawodowe, na jak długo robisz przerwy podczas tych czynności i jak często zostają one przerywane przez czynniki zewnętrzne, np. przychodzącą wiadomość sms.

W sporządzaniu wniosków pomocne mogą być pytania:

  • Jak długo potrafię skupić się tylko na jednej rzeczy np. na przygotowaniu do zebrania klasowego?
  • Jak często i na jak długo robię sobie przerwy? 
  • Co najczęściej odwraca moją uwagę?
  • Jak często odkładam coś „na później”?

Ważne jest, aby nie poświęcać na wypełnianie protokołu za dużo czasu, można to zrobić przez ok. 20 minut każdego dnia.

Popularna nazwa zarządzania sobą w czasie to work-life balance, która odnosi się do umiejętności takiego rozłożenia obowiązków w czasie, aby praca nie przysłaniała życia prywatnego (lub odwrotnie) i aby dana osoba nie popadła ani w pracoholizm ani w wypalenie zawodowe.

Analiza codziennych czynności pomaga w rozpoznaniu rozpraszaczy uwagi i złodziei czasu.W ciągu dnia często nieświadomie wiele minut, a nawet godzin poświęcany na czynności bezcelowe, które rozpraszają naszą uwagę i zmniejszają efektywność. Czynności te nazywane są złodziejami czasu. Mogą to być czynniki wewnętrzne, np. skłonność do rozmyślania o różnych sprawach niezwiązanych z zadaniem, a także zewnętrzne np. dzwoniący telefon, hałas czy polecenia innych, które trzeba wykonać priorytetowo. Ben Wisely, autor książki „Złodzieje czasu”, wśród takich pasożytów naszego życia wyróżnia m.in. rozmowy telefoniczne, spotkania z gadułami i wampirami emocjonalnymi, korki uliczne, długie kolejki czy zepsute maszyny i wadliwe mechanizmy – np. zawieszenie się komputera, nagła awaria samochodu. Do tej listy każdy może dodać dowolne czynniki, które najczęściej go dopadają, np. oglądanie telewizji podczas robienia innych czynności. Nie jest możliwe wykluczenie wszystkich zewnętrznych czynników, ale wiele z nich możemy minimalizować. Jeżeli podczas pisania ważnego tekstu dostajemy smsa, to możemy od razu złapać za telefon i odpisać na wiadomość, albo ją zignorować i stwierdzić, że odpiszemy za 20 minut, kiedy będziemy robić sobie przerwę. Dzięki temu nie tracimy czasu na rozproszenie się, a potem na ponowne skupienie uwagi.

Jak kontrolować czas

Istnieje wiele metod zarządzania własnym czasem. Niektóre opierają się na odpowiednim podejściu i organizacji czasu, do innych warto wykorzystać narzędzia takie jak kalendarz, organizer, przypomnienia w telefonie, samoprzylepne kartki czy programy komputerowe. Poniżej kilka przystępnych technik, które można szybko wdrożyć w swoje życie.

Listy zadań

Ta metoda jest prosta i szybka. Polega na spisaniu rzeczy, które musimy wykonać w danym okresie. Aby ta metoda była skuteczna, nie wystarczy wypisać dowolnej ilości zadań – należy je odpowiednio pogrupować i wybrać taką liczbę, aby były możliwe do wykonania w przeciągu danego odcinka czasu. Dla niektórych taka metoda może być nużąca – osoby, które są bardziej impulsywne i potrzebują stymulacji do pracy, mogą układać listę tak, aby przeplatać zadania i nie wykonywać podobnych czynności jedna po drugiej. 

Aby urozmaicić wykonywanie listy zadań, można zastosować różne triki, np. mapy myśli, które dzięki różnorodności kolorów i kluczowych haseł aktywizują również pamięć. Można też sięgnąć po żółte samoprzylepne karteczki, które możemy umieścić w dowolnym miejscu, np. na ekranie telewizora z hasłem „nie włączaj telewizji, dopóki nie sprawdzisz pracy domowej”. Jest to sposób motywowania siebie do wykonania zadania oraz pomoc w walce ze złodziejami czasu, którzy czasami nieświadomie wkradają się między nasze obowiązki. Dla osób, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez technologii, odpowiednikiem papierowych list z zadaniami są liczne progr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy